
Avfall Sør: Derfor er ikke dunkene tømt
- Den siste tiden har flere husholdninger i Kristiansand og Vennesla opplevd forsinkelser og mangelfull tømming av eget husholdningsavfall. Per torsdag 5. januar er det om lag 3.000 abonnenter vi har etterslep på. Det vil si dunker som ennå ikke er tømt. For å holde tritt med manglende tømminger og nye, forventer Avfall Sør å være ajour med alle tømminger i midten av januar, skriver Avfall sør på sine hjemmesider torsdag.
Det står videre at det er Norsk Gjenvinning Renovasjon som har kontrakt på innhenting av husholdningsavfall for Avfall Sør. De hadde utfordringer med forsinkede tømminger i høst før det ble en bedring, men de siste ukene har avvikene på tømminger dessverre økt i omfang.
I følge nettstedet er årsakene til problemene sammensatt.
- Flere årsaker
- Sykdom blant renovatører, utfordringer med kvalifisert personell (nasjonalt problem), renovasjonskjøretøy på verksted, snø og glatte veier samt avfall som fryser fast, er noen av utfordringene. skriver selskapet.
Avfall Sør skriver videre at de sender ut SMS til de av sine kunder som får forsinket tømming. og de henstiller kundene til å la dunkene stå ute til de blir tømt.
Stabil
- Vi jobber nå tett med Norsk Gjenvinning Renovasjon med ulike tiltak på kort og lang sikt. Hovedmålet er å få på plass en mer stabil innsamlingsløsning, slik at vi unngår stadig manglende tømming av dunker, skriver selskapet og beklager igjen for forsinkelsene.

I følge Avfall Sør er årsakene til problemene sammensatt, (Foto: Avfall Sør)