«Ulike spor etter flommen i høst»
Det var flom i Søgneelva i fjor høst, og det kan vi se resultatet av nå. Noen grunneiere langs elva har tydeligvis blitt overraska over at det kom regn som førte til økt vannstand.
Bildet viser et mange meter langt plastflak som har kommet nedover elva og som i hvert fall foreløpig har lagt seg til ro i elvekanten i nærheten av Linnegrøvan. Samtidig henger mange plastbiter i vegetasjonen langs elvebredden lengre nede som er et tegn på at det er ikke alle høyprodusenter som har lært å beskytte høyballene etter tidligere flommer i elva.
Gjennom prosjektet «Vår felles natur – vakker og sårbar» rydda i fjor sjøspeidere og andre plast og søppel langs Søgneelva. Dessverre ser det nå ut til at deler av elva trenger en ny ryddeaksjon.
Samtidig ser det ut til at flommen ikke har skremt beveren. Flere steder og over en lengre strekning kan en finne ferske gnagemerker etter bevere som har prøvd seg på både store og mindre trær. Det vedlagte bildet viser at denne beveren har operert høyt over ordinær vannstand.