
Ble frastjålet ferdigpyntet juletre
På Vågsbygd Vel sin Facebook-side står meldingene nærmest i kø for tiden. Det meste handler om tyverier. Fra postkasser, fra leiligheter og garasjer. Sist på stammen skjedde fredag kveld da Merethe Kvavik Kristensen og hennes familie ble frastjålet et koselig lite nypyntet juletre som stod ved inngangspartiet til huset deres i nabolaget til Vågsbygd kirke.
Veldig kjedelig
- Dette er jo veldig kjedelig. Da spesielt for barna som var med og pyntet treet. Vi hadde pyntet det opp med farget lys og det hele, og det stod så flott og fjongt ved inngangspartiet da jeg dro på trening fredag kveld klokken 19.00. Da jeg kom tilbake knappe halvannen time senere, var treet borte, sier Merethe til N247 når vi treffer henne rundt middagstider lørdag i området hvor hun bor.
- Kan ikke skjønne hvilken glede folk skal få av et stjålet juletre, sier hun.
Ikke første gang
- Det er ikke første gang at vi har hatt uvedkommende på besøk. I løpet av det siste året har noen vært og stjålet en sykkel i garasjen, noen var her i utestua og stjal lysestakene vi fikk i bryllupsgave, og så opplevde vi også at hele postkassen vår var borte en dag, sier Merethe Kvavik Kristensen videre.
N247 treffer henne på bydelens største parkeringsplass. Her veldig mange folk fra bygda setter fra seg bilene sine mens de er på arbeid innover. Men dette er også en parkeringsplass for de som jobber ved Vågsbygdtunet, og andre bilister for øvrig. For en tid tilbake skrev avisen blant annet om en bil som var blitt ramponert på samme tomta.
- Det er mye trafikk og mye folk i bevegelse i dette området, sier Merethe.
Travelt på FB
Ikke lenge etter at debatten om båndtvang for hunder har stilnet litt i den store bydelen vest for E39, blusser altså nå tyveri-sakene opp igjen. Tidligere dominerte nettopp slike saker Facebook-sidene til Vågsbygd Vel, spesielt etter at det lokale politikontoret bak Trekanten stengte dørene. Men, nå er kontakten mellom Vellet og lovens lange arm blitt litt varm igjen.
- Nå må du først få med deg at jeg syntes det som skjer rundt om ved de respektive hjem, er triste greier. Husk at vi er en stor bydel hvor det bor mange tusen innbyggere. Hvor mange går på skole, veldig mange jobber her, mens utrolig mange igjen bruker alle fritidstilbudene som tilbys på kveldstid og i helgene. De bruker de for alt det er verd. Så det er mange folk i sving her fra tidlig morgen og til sen kveld, sier leder av velet Hans Petter Mjølund (bildet).
Også på natta
Men enkelte personer liker seg tydeligvis best ute når mørket har lagt seg over bydelen. På de lokale FB-sidene skrives det innlegg «så blekket spruter» som det ble sagt før den digitale verden åpnet seg. Mange gjengangere skal selvfølgelig ha en mening om så mangt. Andre igjen har løsninger på det meste, mens enkelte skjeller ut hverandre så busta nesten fyker. De om det. Slik har det vært, slik er det, og det blir garantert slik også langt inn i fremtiden.
- For å si det slik; I det siste har vi fått bedre kontakt med politiet, og nå har de også meldt sin ankomst på Vågsbygd Vel sine hjemmesider. Det gleder meg og veldig mange beboere i Vågsbygd, avslutter Mjølund.

Denne bilen ble ramponert ved den samme parkeringsplassen i Vågsbygd for litt tid tilbake. (Foto: Arild Hansen, arkiv)