«Et budsjett som bygger Kristiansand videre»

Publisert

Trygg styring gir resultater. De fire neste årene ser Kristiansand endelig overskudd i sine budsjetter. Vi vil bevare handlingsrommet, samtidig som vi bygger Kristiansand videre.

Administrasjonens forslag til budsjett og økonomiplan følger opp våre tidligere vedtak. Det er gledelig at både eiendomsskatten og kommunale avgifter blir redusert neste år. Vi mener at Kristiansand kommunes fortsatt har for mye gjeld. Derfor fortsetter vi å selge eiendommer og tomter som ikke inngår i kommunens kjerneoppgaver. Det gir økt handlingsrom i form av lavere rente- og avdragsutgifter. Vi holder oss godt under gjeldstaket, som vi har redusert for å holde gjelden under kontroll.

Vi prioriterer skole, barn og unge. Gjennom tøffe prioriteringer kan ny barneskole på Hånes bygges som planlagt. Skoletilbudet vårt styrkes gjennom betydelige midler til å ruste opp uteområder på skolene, kjøpe flere fysiske lærebøker og gi elevene som trenger det alternative opplæringsarenaer. Barn og unge løftes. Det blir søskenmoderasjon på tvers av barnehage og SFO. Foreldreressurs i barnehage utvides, for å gi foreldre som strever ekstra oppfølging og frigjøre tid for barnehageansatte. På vår vakt får frivillige barne- og ungdomsorganisasjoner tre ganger så mye driftstilskudd i 2027, som i 2023. Vi bruker også 12 millioner ekstra på kunstgressbaner de neste fire årene.

Vi tenker nytt for et samfunn med flere eldre. Eldre er en svært mangfoldig gruppe og vi må bli enda flinkere til å se hvilke ressurser eldre som gruppe besitter. Derfor ber vi om en sak knyttet til hvordan vi kan bruke eldre til å håndtere bemanning- og kompetanseutfordringer. Vi må ruste oss for et økende omsorgsbehov, samtidig som vi holder økonomien under kontroll. Derfor vil vi få vurdert en modell hvor private og/eller ideelle aktører både bygger og drifter kommunens neste sykehjem. Kultur er viktig, også for de eldre, derfor gir vi midler til Kulturrullatoren for å sikre gode kulturopplevelser til våre eldre.

Vi samarbeider for å løse store utfordringer. Vi bidrar til at Amathea kan fortsette sitt viktige arbeid med å følge opp kvinner i sårbare situasjoner. Kristiansand skal være en god by for studenter, derfor støtter vi Studentsamskipnaden i Agder sitt psykisk

helsetilbud de neste fire årene. Rusomsorgen styrkes gjennom at vi ber administrasjonen utrede mulighetene for et brukerstyrt hus og at vi bevilger midler til Shalam. Organisasjoner som UNIK, Hopeful og Helt med, får økt forutsigbarhet for sitt arbeid.

Vi fortsetter å prioritere beredskap, klima og bærekraft. Vi ber administrasjonen om å bruke nye metoder for å være forberedt på klimaendringer, kartlegge tilfluktsrom og sikre god kommunikasjon med innbyggerne. Det settes av mer midler til klimatiltak og vi styrker kommunens arbeid med gjenbruk, matberedskap og skolehager.

Det gjenstår mye arbeid. Vi gleder oss til å gjøre jobben, sammen med innbyggere, næringsliv, frivillighet og våre dyktige kommunalt ansatte.

Mathias Bernander (Ordfører fra Høyre), Charlotte Beckmann Finnestad (Varaordfører fra KrF), Norunn Tveiten Benestad (gruppeleder for Høyre), Sigrun Sæther (gruppeleder for KrF), Tom Jørgensen (Gruppeleder for FrP), Jacob Haugmoen Handegard (Gruppeleder for Venstre) og Ole Magne Omdal (Gruppeleder for Grønt).

Powered by Labrador CMS