
«Det er nå hverdagen begynner»
Det er nå det begynner, sa Sigrun Sæther så flott for noen dager siden, et flott og dekkende bilde på hvordan noen politikere som er valgt inn i Nye Kristiansand har opplevd de senere ukene.
Men jeg tenker også at man kan si at det nå er hverdagen begynner, det er nå den begynner, nå må vi som politikere som i utgangspunktet er helt vanlige mennesker som alle andre, med våre feil og mangler ta våre valg til en annen hverdag en den lille Søgne har vært vant med.
16. november er det annonsert fra SIAN at de skal brenne Koranen på torget i Kristiansand, en provokasjon for mange også utenfor det muslimske miljøet.
Så har man ytringsfrihet og religionsfrihet, en fantastisk frihet hvor man kan si, mene og tro hva som helst innenfor Norges Lover.
Så har man også heldigvis, i Norge og Kristiansand mennesker som vil hverandre vel, som vil ha et inkluderende samfunn, hvor man kan ytre seg når man er uenig og enig i samfunnsdebatten.
Hverdagen
Så kommer hverdagen, det er nå den begynner, hvordan skal man ta stilling til når noen annonserer at de ved handling vil skape splid og ufred i vår lille by, som faktisk fra nyttår ikke lenger er så liten, men en av de større i Norge.
Vi som politikere som er vanlige mennesker må ta et valg, et valg som må tas før 16 November, skal vi stå opp for en inkluderende by, en ny inkluderende storkommune og offentlig ta avstand fra denne type fysisk handling som er annonsert fra SIAN?
JA, jeg mener at vi som er folkevalgte må stå i første rekke og ta avstand fra denne type handling som er annonsert.
Inkluderende by
At det det demonstreres og ytres er greit, men ikke at det brennes, hverken koraner, eller flagg, begge deler er like provoserende enten det er fra den ene eller andre aktøren.
Jeg er trygg på at politiet tar en grundig fortløpende vurdering av situasjonen og at Kristiansand også etter den 16. november kan fremstå som en inkluderende by hvor alle vil hverandre vel.
Det er nå hverdagen begynner.
Jack Andersen, Høyre.
For ytringsfrihet, mot brenning av koraner og flagg.

Jack Andersen er bystyrerepresentant for Høyre i nye Kristiansand kommune. (Foto: Nicolai Prebensen, arkiv)