Er disse de første vipene i Søgne i år?

Publisert

- Jeg så tre viper på Årosjordet i dag torsdag. Det er i alle fall de første jeg har observert i 2023 og er et hyggelig vårtegn, sier ornitolog Odd Kindberg til N247.


Kindberg sier videre at Årosjordene er den siste hekkeplassen for vipe i Søgne. 

- Sammen med Jon Leif Eikås, Per Try, Arild Berge og Bjørn Arild Stea har jeg drevet vipeprosjektet siden 2012. Mange viper er kommet på vingene disse årene, takket være samarbeidet, sier han.
 

Wikipedia: Vipe (Vanellus vanellus) er en monotypisk art i vipeslekten (Vanellus), som består av 24 arter. Slekten inngår videre i lofamilien (Charadriidae). Vipa regnes som en kortdistansetrekkfugl.

- Arten er utbredt i den palearktiske sone og hekker i store deler av Skandinavia, også Norge, der den regnes som fylkesfugl i Rogaland. Time kommune har dessuten vipa som motiv i kommunevåpenet. Arten har ved to anledninger, i 1994 og 2012, blitt valgt til «Årets fugl» i Norge av Norsk Ornitologisk Forening, står det videre i artikkelen.

- Vipa har status som nær truet internasjonalt. BirdLife Norge har advart mot at arten lokalt har vært i «fritt fall» ganske lenge. I Norsk rødliste for arter 2010 ble den regnet som nær truet, men i rødlista for 2015 var status oppjustert til sterkt truet. Da ble den norsk hekkebestanden estimert til omkring 15.000-20.000 individer. I den nye rødlista for 2021 regnes den nå imidlertid som kritisk truet. Endringen følger av reell populasjonsendring.

Birdlife.no skriver at gevinsten av å komme tidlig tilbake til hekkeplassene er muligheten til å velge de beste hekkeplassene. Da får de bedre tilgang til hunner, og flere unger enn de som må ta til takke med mindre gode hekkeplasser. 

- En tidlig ankomst er imidlertid risikabelt for vipene. De kan nemlig bli overrasket av langvarig kulde og snødekke. Noen ganger finner de heller ikke mat eller klarer å fly til andre frostfri områder. Massedødsfall av tidlig ankomne viper har skjedd ved flere anledninger, men den mest omfattende i nyere tid var trolig mars 1996 da en langvarig kuldeperiode tok livet av en stor andel av vipene som hadde ankommet Sør-Vestlandet. Den norske våren har stadig blitt varmere enn normalen siden tusenårsskiftet. Det vil kanskje føre til at hendelser som våren 1996 blir mer sjeldne?, skriver Birdlife.
Sist oppdatert 02.03.2023 klokken 15:37 av Nicolai Prebensen
Er disse årets første viper i Søgne i 2023? Bildet er tatt 2. mars i år. (Foto: Odd Kindberg)
Powered by Labrador CMS