Kirkene åpne for de som vil ta farvel med kongen
Klokken 13 fredag åpnet kirkene i Søgne og Greipstad dørene. Nå kan innbyggerne komme inn for å tenne lys, skrive en siste hilsen og finne et sted for stillhet og ettertanke etter Kong Haralds bortgang.
Allerede da dørene åpnet i Søgne hovedkirke, var både voksne og barn på plass. Noen skrev i minneprotokollen, mens andre tente lys til minne om kongen.
Menighetene har åpnet kirkene for at folk skal kunne markere bortgangen på sin egen måte.
I kirkene er det anledning til å tenne lys, sitte i stillhet og samles til ettertanke.
Viktig å kunne gjøre noe med sorgen
Prest Johan Breilid Gimse i Søgne menighet mener det er godt at folk får et sted å gå til når en så markant person i det norske samfunnet er gått bort.
– Det er fint å gjøre noe med sorgen sin. Fint å komme i kirka, tenne et lys og være sammen med andre, sier Gimse.
Selv var han forberedt på at beskjeden om kongens bortgang kunne komme. Likevel traff den ham da den kom.
– Budskapet var ventet, men når det først kom, kjente jeg på en klump i magen. Det gikk mer inn enn jeg først tenkte det ville gjøre, sier han.
Gimse tror reaksjonene mange nå kjenner på, sier noe om hvilken betydning Kong Harald har hatt for befolkningen.
– Det er nok et uttrykk for at Kong Harald har betydd mye for mange av oss, sier han.
– Han har betydd mye for mange
Gimse har selv vært i Garden og har derfor også et personlig forhold til kongehuset.
– Kongehuset er noe annerledes, og jeg har vært glad i Kong Harald. Han har betydd mye for mange, sier han.
Han mener det å tenne et lys kan være en enkel måte å markere bortgangen på.
– Å tenne et lys kan folk ta del i bortgangen på sin egen måte, forteller Gimse.
Søgne hovedkirke holder åpent fredag 28. august fra klokken 13.00 til 20.00.
Åpnet Greipstad kirke
Greipstad kirke åpnet fredag ettermiddag dørene for alle som ønsket å tenne lys, skrive i minneprotokoll eller bare ha en ha en stille stund etter Hans Majestet Kong Haralds bortgang.
Mellom klokken 12.00 og 13.00 kimte det i kirkeklokkene i både Greipstad og Finsland.
Da døren til Greipstad kirke åpnet klokken 13.00 var daglig leder i Greipstad menighet, Rune Johansen og diakon Astrid Aasen var til stede.
– Vi har valgt å holde Greipstad kirke åpen mellom klokken 13.00 og 15.00, sier Johansen.
I kirken var det anledning til å tenne lys, skrive en hilsen i minneprotokollen eller ganske enkelt ha en stille stund i kirkerommet.
Lørdag er det konfirmasjonsgudstjeneste i Greipstad kirke. Den vil gjennomføres som planlagt. På grunn av konfirmasjon lørdag er det ikke ordinær gudstjeneste i Greipstad kirke søndag.
– Domkirken vil holde sørgegudstjeneste klokken 11.00 søndag, hvor alle er velkommen, sier Johansen.