- Har ikke handlingsrom

Publisert

Av Thorbjørn Overholdt
Ordfører Hilde henviser til kommunelovens bestemmelser angående valg og varighet på ordførerrollen. De bestemmelsene er jeg kjent med og de har naturligvis gyldighet. Det er mulig jeg har formulert meg for metaforisk, men poenget med mine utsagn og mine henvisninger til statsministrene  Bratteli og Jagland var å tydeliggjøre folkeavstemningens/valgets politiske og konstitusjonelle verdi når det stilles kabinettspørsmål til velgerne. 
Hilde stilte kabinettspørsmål før folkeavstemningen. Hun risikerte ingenting i forhold til ordførerrollen jfr. kommuneloven, men velgerne i Søgne gav ordføreren klar beskjed – de ønsket ikke hennes K5-prosjekt. 
Et slikt  stort politisk nederlag med kabinettspørsmål  ville i rikspolitisk sammenheng med stor sannsynlighet ført til at regjeringen måtte gå. Den politiske parallellen til Søgne er reell og relevant og ved min formulering om at ordføreren bør gå – så bør det politiske alvoret og de konsekvenser det medfører være tydelig. Ordførerens egne politiske ønsker hva angår kommunesammenslåing har ikke lenger noe handlingsrom.
Og for ytterligere å understreke – Bratteli og Jagland gikk ikke fordi de fikk Stortingets flertall mot seg (parlamentarismen), men fordi folket ikke gav dem det tillitsvotum de bad om. Og det fikk heller ikke ordfører Hilde for sitt K5-prosjekt ved folkeavstemningen som ble avholdt 6. Juni. Det betyr  at ordføreren i prinsippet ikke har det handlingsrom hun tiltar seg selv om hun henviser til kommunestyret. Kommunestyret står ikke overfor folkeviljen. Kommunestyret må også følge folkets vilje.
Powered by Labrador CMS