Javell - se det

Arrangementer, været, trafikkmeldinger og ukens mest leste saker

Publisert

N247s helgespesial:

Endelig helg. og her kommer N247s helgespesial for deg som er bosatt eller tilbringer helgen  i Søgne, Greipstad eller Finsland. 

Hver uke vil N247 presentere noe av det som skjer i kommunedelene gjennom helgen. I tillegg gir vi deg oppdaterte trafikkmeldinger, værmelding og annet som kan være en fin inngang til helgen. 

Vi er avhengige av innspill til arrangementer. Skal du eller laget ditt gjennomføre arrangement som er beregnet for allmennheten i løpet av helgen setter vi pris på at informasjon sendes til tips@n247.no i god tid før fredag.

Dette skjer i helgen:

Generelt:  

For aktiviteter i hele Kristiansand: Se her

Fredag 15. mai:

O'Learys Søgne:   Live musikk med BootznKatz fra kl. 22.30

XO pub, Tangvall: Live musikk med Bjørn Hunt. 

Skagen pub, Høllen:

Lørdag 16. mai: 

XO pub, Tangvall: Karaoke med Bjøtten.

O'Learys Søgne: 

Skagen pub, Høllen:

Søndag 17. mai:   

Grendearrangement 17. mai: Søgne gamle prestegård, Lunde skole og Langenes skole er åpent for alle. Arrangeres av foreldre til elever ved skolene, klokken 16-18. 

Se øvrig program for 17. mai i bygdene nedenfor

Ukas tips!

Været i helgen og inn i kommende uke:

– Oppløftende for mange

Innbyggerne i Kristiansand må belage seg på en våt innspurt før nasjonaldagen, men værutsiktene for 17. mai ser likevel langt lysere ut enn mange kanskje frykter.

Fredagen blir svært våt flere steder i området, mens lørdagen også starter med regn og tunge skyer. Likevel kan særlig de vestlige delene av Kristiansand slippe noe billigere unna nedbøren.

– Veldig vått fredag, men vest i Kristiansand er nok litt heldige lørdag. Regnet fortsetter, men de kan muligens slippe litt unna vest i Kristiansand, sier meteorolog Charalampos Sarchosidis til N247.

Meteorologen forklarer at området ligger nær et lavtrykk som gir ustabile forhold gjennom helgen.

– Dagen starter med regn, men området ligger på grensa ved et lavtrykk. De slipper ikke unna helt, men utover sent på ettermiddagen og kvelden kan man se sola titte frem gjennom skyene, sier han.

Temperaturen lørdag ventes å ligge mellom 8 og 10 grader.

Været 17. mai

Når det gjelder selve nasjonaldagen, er prognosene mer oppløftende.

– Den store dagen 17. mai ser ikke ut som det blir skyfri himmel, men det blir ikke en dårlig dag heller. Det blir skyer, men også sol innimellom, sier Sarchosidis.

– Hvor sikker er dere på været 17. mai, spør vi.

Meteorologen svarer:

– Vi er sikre på at det ikke blir skyfri himmel, men heller ikke noen regnværsdag fra morgen til kveld, svarer han.

Han anbefaler likevel å ha paraplyen tilgjengelig.

– Det starter grått, men med antydning til sol. Jeg tror selv ikke det blir behov for paraply, sier meteorologen.

Men legger til:

– Ta gjerne med paraply i veska, men sannsynligvis trengs den ikke. Været er litt skiftende for tiden, så det er greit å være forberedt, sier han.

På 17. mai ventes temperaturene å krype opp mot 12 grader.

– Ikke dårlig, men heller ikke strålende. Helt greit. Dette er god bunadstemperatur, sier han.

For dem som håper på mer sommerlige forhold, finnes det også lys i enden av tunnelen. Utover neste uke ventes fortsatt ustabilt vær, men nærmere pinsehelgen kan temperaturene stige betydelig.

– Mandag til onsdag blir det skiftende og ustabilt vær, men nærmere pinsehelgen ser det mer lovende ut. Da ser det ut til at regnet gir seg, temperaturen stiger mot 20 grader, og vi får mer sol, sier Sarchosidis.

Grafikk fra Meteorologisk institutt -

Trafikkmeldinger:

Oppdaterte trafikkmeldinger som er kjent innen klokken 15 fredag:

Buss:

AKT varsler endringer 17. mai, les mer her

Se AKTs ruteplanlegger her

Se tilgjengelige el-sparkesykler her

Veier:

Fv. 3978 – Trymyra - Teland, Veien stenger fredag kl. 21.00

Fv. 4002 Losmyra – Ralleheia, Lindesnes (begge retninger)

Fv. 4226 Stødalen, Lindesnes kommune er stengt i begge retninger 

Fv. 439 Avkjøringsvei Dølebrukrysset Manuell dirigering fra mandag kl. 21:00, retning mot Mandal

Pågående veiarbeid ved Fidjane, Kjos, Vesterveien og Kristiansand sentrum

Sørlandsbanen: 

13. mai 20:00 — 17. mai kl. 06:00:  Buss for tog Kristiansand — Oslo S

Bane NOR utfører vedlikeholdsarbeid. Strekningen vil derfor være stengt i denne perioden og det settes opp buss for tog mellom Kristiansand og Oslo for Sørtoget.

Powered by Labrador CMS