
Hentet Ukrainske svømmere til Sangvik på eget initiativ
Utenfor familien Kogstads hus i Udjusveien i Søgne leker seks unge Ukrainske svømmere med ball på den lille gressplenen tirsdag formiddag. Fra en krigsherjet forstad til Ukrainas hovedstad har en far med sin sønn, en mor med to døtre og tre gutter uten voksent følge fått et foreløpig fristed etter et privat initiativ for å hente ut ungdommene fra landet som blir invadert av russiske tropper.
Det er søsknene Guri Kogstad, tidligere svømmer og bror Even Kogstad som er edderkoppene i nettet av hjelpere som har fått flokken på åtte krigsflykninger installert på den idylliske eiendommen i Søgne.
- Viktig å bli registrert
Even Kogstad forteller om en formidabel støtte fra naboer, lokalt næringsliv og andre i nærmiljøet etter at han sammen med seks av flyktningene ankom Søgne lørdag kveld. Da hadde han vært i Polen for å møte flyktningene og få dem på flyet tilbake til Kjevik.
- Vi har fått sykler fra naboer, klær og annet, brød fra lokal baker, søndagsmiddag hos en familie i Høllen, ramser han opp. Transporten fra Kjevik til Søgne ble ordnet gratis med hjelp fra bussen som disponeres av Seniorsenteret her i Søgne, og trening for svømmerne er allerede i ferd med å bli organisert, utdyper han.
- Det som likevel er aller viktigst nå i starten er at flyktningene blir registrert hos Politiets utlendingsenhet og videre inn til UDI for å få tildelt D-nummer. Først da får de rettigheter som flyktninger har krav på og vil motta offentlig støtte. Det er stort påtrykk for registrering, men vi har god dialog med politiet lokalt og leder Per Juell Larsen og håper å få fortgang i registreringen, forklarer han videre.
OL-vinner
At der er nettopp unge svømmere som er hentet ut i denne omgang er ingen tilfeldighet. Som svømmer har Guri forbindelser tilbake i tid til Ukrainske Sergey Fesenko, gullmedaljevinner i 1980 i OL i Moskva på 200 meter butterfly.
Han har ivret for å hjelpe unge svømmere fra det krigsherjede landet, og i starten var det snakk om å sende diverse hjelp til Ukraina. Etter hvert ble det klart at den beste hjelpen var å få ungdommene ut av landet og til et trygt oppholdssted, og det var da Even fikk familiens velsignelse til å la flyktningene disponere familieeiendommen på Sangvik. Selv har han flyttet over veien, hjem til mor.
Hentet med fly
Etter diverse overveielser, kontakt med lokale og nasjonale myndigheter ble planer om bil eller buss droppet. Det endte med flyreise til Polen hvor han møtte flyktningene, de siste ankom sent om kvelden, og han forteller om tidspress og et visst «diplomati» for å få orden på papirer og returbilletter til Norge. Etter en natt på hotell var nødvendige papirer på plass, og lørdag kveld var følget i Norge. En far med sin sønn ankom via alternativ reiserute, men i dag er de åtte samlet i Søgne.
Artikkelen fortsetter under bildet.

Ungdommene har begynt å finne seg til rette på den idylliske eiendommen. Her er det baller som pumpes og klargjøres for lek ute på gresset. (Foto: Jon Aamodt).
- Det er for tidlig å si hvor de etter hvert kan innlosjeres permanent, men enn så lenge hjelper vi med det vi kan. I tillegg til svømmetrening legger vi til rette for ulike aktiviteter. De fikser sykler, hogger litt ved, spiller ball og prøver å få hverdagen til å fungere så godt som det er mulig under omstendighetene, sier de to søsknene.
Uten at de selv vil si noe om det, er det åpenbart at familien på Sangvik har lagt egne ressurser i den hjelpen som har blitt gitt og fortsatt gis. På eget initiativ kan N247 opplyse at vi er kjent med at Vipps-nummer til Even Kogstad er 909 25 335.

Guri Kogstad ved familieeiendommen på Sangvik. (Foto: Jon Aamodt)

Even Kogstad har flyttet hjem til mor og lar flyktningene disponere familiens eiendom i Søgne. (Foto: Jon Aamodt)