Hjelp, mobilen er ødelagt

Publisert
Pressemelding
Av: Arne Voll, kommunikasjonssjef i Gjensidige.
Pass på - I løpet av sommeren kommer mange innbyggere i Vest-Agder til å oppleve at mobildrømmen får en brå slutt, enten at den går i gulvet, blir stjålet eller går rett i dass.
- Det er ille å få ødelagt eller få frastjålet telefonen sin, og verst er det om dette skjer i ferien, sier Arne Voll, kommunikasjonssjef i Gjensidige.
I en fersk undersøkelse fra Gjensidige utført av Ipsos svarer 1 av 3 i Vest-Agder at de har opplevd å miste mobilen i bakken eller få den skadet av vann slik at den er blitt ødelagt. I tillegg er det svært mange som har opplevd og vil oppleve at mobilen blir stjålet i løpet av sommerferien.
§  Blitt frastjålet mobilen – 12 prosent
§  Ødelagt av vann eller fukt – 30 prosent
§  Ødelagt ved fall i bakken – 37 prosent
§  Ødelagt på andre måter – 9 prosent
Store verdier
- I løpet av sommermånedene vil daglig flere hundre personer oppleve at telefonen skades eller stjeles. Når vi vet at en mobil med abonnement koster opp mot 10.000 kroner er det klart at vi snakker om store verdier som går tapt, sier Voll videre.
Vi ser også at brukerne av kostbare mobiler blir yngre og yngre. Men det er ikke bare de unge som er uforsiktige, også godt voksne mister eller blir frastjålet mobiler.
- Vi er til tider litt godtroende. En åpen jakkelomme eller veske er en lett utfordring for en utspekulert tyv. Pass spesielt godt på mobilen når du er ute på byen, bussen, restaurant eller andre steder med mange mennesker, sier Voll. Det er heller ingen hemmelighet at mange mister eller blir frastjålet mobilen når de er «ute på byen» og er påvirket av alkohol.

Rett i dass
Typiske forklaringer i skademeldingene til Gjensidige om sommeren er at mobilen falt i bakken, ble gjenglemt eller mistet i vannet. Mange glemmer den også på flyet, biltaket eller får den stjålet på ferie i inn- og utland. Utrolig nok er det også mange som mister mobilen sin i do, også i ferien.
- Mange av oss har blitt helt avhengige av mobilen. Vi oppbevarer ”et helt liv” der og når den ødelegges eller forsvinner med bilder, adressebok, telefonnumre og kalender er det full krise, sier Voll.
11 grunner til at mobilen blir ødelagt i sommer
·         Blir stjålet
·         Faller i vannet, ofte fra båt eller brygge
·         Ødelegges etter fall i bakken
·         Faller ut av bryst- eller bukselommen
·         Vi bader med mobilen i lommen
·         Mister den i do
·         Glemmer den på kafé/restaurant eller etter en tur på byen
·         Mister den i karuseller på tivoli
·         Søler brus, øl eller annen drikke på mobilen
·         Gjenglemt på biltak, fly, buss eller tog.
·         Gjenglemt i lomme når klærne blir lagt i vaskemaskinen
Gode råd om telefonen forsvinner/blir stjålet
·         Kontakt mobiloperatøren
·         Få sperret Simkort/abonnement
·         Meld fra til politi og forsikringsselskap
NB! Husk alltid å ta sikkerhetskopi av bilder og viktig informasjon som er lagret på telefonen.
Et deksel til noen hundrelapper ville reddet svært mange mobiler fra skade. I tillegg til å beskytte blir telefonen mindre glatt og hindrer at den glir ut av hender/lommer.
Arne Voll, kommunikasjonssjef i Gjensidige. (Foto: Gjensidige)
Powered by Labrador CMS