
- Ikke flaut å be om hjelp
- Det er ikke flaut å be foreldre eller kameraten din om hjelp hvis du av en eller en annen grunn trenger det. Det er bedre enn å ringe politiet, sier operasjonsleder Per Kristian Klausen ved Agder politidistrikt til N247.
Fredag ettermiddag sendte han ut følgende melding på politiets Twitter-konto:
Til foreldre i Agder: - Nå er det snart helg. Sikkert mange hjemme-alene-fester og annen moro. Pass på ungdommene deres. De siste helgene har flere fester kommet ut av kontroll og både politi og helsevesen har måttet gripe inn overfor beruset ungdom, skriver han.
- Når mange ungdommer hver helg havner på akuttmottaket og noen innlegges på sykehuset, er det svært ugreit. Det er ikke alltid ungdommen gjør det de sier de skal i helgene og denne meldingen er ment som en oppvekker for foreldrene, fortsetter operasjonslederen.
I Søgne har politiet vært på flere fester de siste ukene hvor patruljene har måttet «rydde huset» fordi festen var kommet helt ut av kontroll.
- Det har vært mye sterkt beruset ungdom på disse festene, sier Klausen.
- Pass på kameraten din
- Vi mener at de unge må passe bedre på hverandre og vi oppfordrer med dette foreldre og de unge selv til å ta ansvar og sørge for å gi hjelp om en situasjon skulle oppstå. Det er bedre å få hjelp av venner og foreldre enn at vi må rydde opp. Det er også viktig det søkes hjelp tidlig før situasjonen eskalerer, sier Klausen.
Sist oppdatert 16.09.2016 klokken 13:29 av Jon Aamodt

De siste helgene har vært preget av mange ungdomsfester som har kommet ut av kontroll. Nå oppfordrer politiet ungdommene til å søke hjelp før patruljene må komme til unnsetning. (Foto: Arkiv, Nicolai Prebensen)