
Kan komme på Stortinget neste år
Ordfører i Søgne Astrid Hilde (Ap) er innstilt til tredjeplass på Vest-Agder Arbeiderpartis Stortingsvalgliste av nominasjonskomiteen.
- Forslaget sendes nå på høring i partiet og endelig nominasjon finner sted lørdag 26. november, sier leder i nominasjonskomiteen Randi Øverland til N247.
Øverland sier det er tatt hensyn til kjønnsbalanse, geografisk fordeling og alder for å komponere listen, i tillegg til at kandidatene har nødvendig kompetanse for det verv de nomineres til.
Til første og andreplass på listen er Kari Henriksen fra Kristiansand og Odd Omland fra Kvinesdal innstilt. .For øvrig er gruppeleder i Songdalen Jan Erik Tønnesland foreslått på 10. plass på samme liste.
Fortsetter som ordfører
Dersom situasjonen etter valget i 2017 blir omtrent som i dag vil dette medføre at Hilde må belage seg på en rolle som vararepresentant på Stortinget i neste valgperiode, kombinert med rollen som ordfører i Søgne.
- Jeg tenker at det er en ære å bli spurt og er både ydmyk og takknemlig, sier Hilde til N247 torsdag. Hun legger til at dette bare er et innstilling som fremdeles kan bli endret på.
- Det kan bli spennende å jobbe med så mange andre flinke folk, men jeg håper jo å kunne bidra med noe. Dessuten tror jeg det kan gagne Søgne ved at vi kan bli mer synlige blant sentrale politikere, sier Hilde.
Stortingsvalget 2017 holdes mandag 11. september. Da vil det bli klart om Søgnes ordfører blir å finne på Stortinget i perioder av de neste fire årene.

Mer rampelys? Ordfører Astrid Hilde under den direktesendte kommunereformdebatten på NRK i sommer. Her er hun sammen med Lillesands-ordfører Arne Thomassen og programleder Ingunn Solheim. (Foto: Arkiv: Nicolai Prebensen)