Salar Nikkar i Søgne hovedkirke.

Klassisk musikk i Søgne hovedkirke

Publisert

En høstkveld med duft og farger av ren klassisk musikk i Søgne hovedkirke.  Klaverets toner fylte rommet, og stillheten var mettet av forventning og hengivelse. 

Publikum fikk oppleve et variert og engasjerende program med mesterverk fra de store komponistene i Østerrike, Tyskland og Norge – og senere et blikk mot den klassiske musikken fra Sør-Kaukasus, Armenia og Aserbajdsjan. 

Salar Nikkar, en ung iransk musiker med bachelorgrad i klassisk musikk (piano) fra Universitetet i Teheran og mastergrad fra Universitetet i Agder, holdt konserten. 

I dag underviser han piano til sine elever i Haugesund. I samtale med oss forteller Salar at hans største musikalske inspirasjon kommer fra den vesteuropeiske tradisjonen – særlig wienerklassisismen. Under konserten fremførte han uforglemmelige verk av Bach, Mozart og Schubert. Av kjærlighet til Schuberts musikk inkluderte han flere av hans stykker, og en Schubert-sang, «An Emma», ble fremført i Salar Nikkars eget arrangement. 

I konsertens andre del spilte han verk av to komponister fra Kaukasus – Fikret Amirov fra Aserbajdsjan og Arno Babajanian fra Armenia. Salar forteller at han i fremtidige prosjekter ønsker å utforske og inkludere musikk fra Sør-Kaukasus og klassisk iransk musikk, for å skape kulturell utveksling og fremme forståelsen av regionens rike musikkarv.

Powered by Labrador CMS