Kolonnekjøring: Mandag kveld stenger Flekkerøytunnelen

Publisert

15. august 1989 så Flekkerøytunnelen dagens lys på begge sider av Vestergabet. På dagen, nøyaktig 33 år senere, stenges den på sen kveld og nattestid, og det gjøres klar for kolonnekjøring.
 
Mye arbeid
Arbeidet som påbegynnes førstkommende døgn, skulle opprinnelig startet i midten av mai. Men det har vært en vanskelig leveringssituasjon for tunnelutstyr som har vært årsaken til at fylkeskommunen måtte utsette arbeidet.
Det skal sprenges og gjøre klar for tre «redningsrom», og arbeidet vil etter all sannsynlighet vare i ni til ti måneder.
- I tillegg til at det skal sprenges og gjøres i stand tre «Redningsrom», skal det skiftes ut alt av elektro, sier Jo Vegard Aardal som er kommunikasjonsrådgiver i Agder Fylkeskommune til N247 mandag formiddag.
 
Tre turer
Klokken 22.00 mandag stenges tunnelen. Så åpnes det for tre kolonnekjøringer med følgebil klokken 23.00, 00.30 og 02.30, alle dager, inkludert helgene. Kolonnen starter fra landsiden, og det blir en snarlig retur fra øya. Tunnelen åpnes igjen for normal trafikk klokken 05.30. Bussene følger samme opplegg som personbiltrafikken.
På sosiale medier har det vært en del, både klager og spørsmål om hvorfor ikke følgebilen skal kjøre oftere enn de tre turene. Folk jobber skiftarbeid både her ute på øya og på fastlandet, danskeferja klapper til kai klokken 24.00, og dermed blir det ventetid på Kroodden.
- Vi er nødt til å være strenge med kolonnekjøringen. Det er et nøysomt og viktig arbeid som skal utføres, og det tar tid, sier Aardal videre.
- Hva med utrykningskjøretøy?
- Vi har god kontakt med både hjemmehjelp-tjenesten og de som må bruke blålys i sine tjenester. De skal, og må vi rydde plass til, avslutter han.
Sist oppdatert 15.08.2022 klokken 12:36 av Nicolai Prebensen
- I bunnen av tunnelen skal ett av de tre tilfluktsrommene bygges, sier Jo Vegard Aardal i Agder fylkeskommune. (Foto: Arild Hansen, arkiv)
Powered by Labrador CMS