
Kostbart med veterinærhjelp i helgen
En av N247s lesere hadde sist helg behov for veterinær. Da vedkommende forsøkte å ringe det som presenteres som en kommunal veterinærvakt, ble det opplyst at telefontjenesten koster kroner 32 pr minutt.
Lov om veterinærer og annet dyrehelsepersonell (dyrehelsepersonelloven) har til formål å bidra til at dyrehelsepersonell utøver forsvarlig virksomhet og dermed bidrar til god dyrehelse, forsvarlig dyrevern, trygg mat og ivaretakelse av miljøhensyn. Kommunene har etter denne loven ansvar for å organisere en klinisk veterinærvakt utenom ordinær arbeidstid.
Kristiansand kommune har en samarbeidsavtale om klinisk veterinærvakt utenom ordinær arbeidstid med Søgne, Songdalen og Vennesla. Kommunene utgjør etter denne avtalen Kristiansand veterinærvaktdistrikt. Driftsansvaret på vegne av kommunene er lagt til Kristiansand kommune som representerer kommunene overfor leverandør av veterinærvakttjenesten.
Staten ved Landbruksdirektoratet bidrar i 2018 med over 140 millioner til finansiering av tjenesten. Likevel opplever eiere av dyr som trenger behandling av veterinær i helger å bli presentert for svimlende regninger når tjenesten benyttes.
Dokumenterer store variasjoner i pris
Adresseavisen har tidligere skrevet om en kunde som ble presentert en regning på 14.100 kroner for et besøk hos veterinær. De største postene på fakturaen var spesifisert som vaktberedskap, helgetillegg og utredning. Etter at avisen viste interesse for saken, ble regningen redusert til 7.700 kroner etter at klinikken selv først hadde gitt avkall på ett av tilleggene og justert ned beløpet til noe over 11.000 kroner.
Både Aftenposten og VG har tidligere undersøkt prisnivået hos veterinærer. De har kommet til at det er stor prisvariasjon for samme tjeneste blant de virksomhetene som ble sjekket. Undersøkelsene viser også at flere klinikker tar store tillegg for arbeid som utføres i helger.
- Vurderer ikke pris
Ettersom tjenesten her lokalt markedsføres som en kommunal veterinærvakt er det naturlig å spørre Kristiansand kommune som administrerer det interkommunale samarbeidet i vårt område og hva de fire kommunene med statens hjelp er med å finansiere, og om et offentlig finansiert tilbud kan prise tjenester som de selv ønsker.
Ann Eiln Teksdal er landsbrukskonsulent i Kristiansand kommune. Hun opplyser til N247 at veterinærens prissetting mot kunder ikke er et kriterium når det inngås avtale om veterinærvakt.
- Det er kun tilgjengelighet og ellers faglige kriterier som blir vurdert når vi vurderer innkommende tilbud. Veterinærer som er med i avtalen får en viss sum for å være tilgjengelig utover arbeidstiden fra klokken 08.00-16.00 på hverdager og i helger og høytider, sier Teksdal.
- Komplisert prissetting
N247s leser som hadde behov for hjelp fra veterinær i helgen fikk nødvendig hjelp og sier til N247 at han er godt fornøyd med faglig oppfølging fra veterinær. Ved denne anledningen begrenset det hele seg til en relativ kort samtale og dermed ble ikke sluttsummen mer enn noen få hundrelapper.
- Hadde forholdet vært noe mer komplisert kunne dette blitt dyrt, ikke minst dersom det hadde vært behov for helgebesøk hos veterinæren, sier avisleseren.
Det er kjeden Anicura som står bak de to lokale tjenesteleverandørene som drifter veterinærvakten i Kristiansandsområdet. Regionleder Frode Gundersen i Anicura Sørlandet sier til N247 at ikke er kjeden selv som leverer vakttjenesten.
- Veterinærer tilknyttet Anicura er selvstendig næringsdrivende og har separate avtaler om veterinærvakt. De får en viss godtgjørelse fra kommunen for å være i beredskap. Betaling for telefonhjelp er innført av flere grunner. Det er ikke ønskelig at vakta skal være utilgjengelig for viktige oppdrag grunnet unødige telefonsamtaler, Samtidig er det riktig at de som får faglig hjelp over telefon betaler for denne tjenesten, sier Gundersen.
- Skal være beredskap, men vil koste ekstra
Han sier videre at på de mest trafikkerte dagene kan veterinærvakta besvare opp til 25-30 telefoner på et skift. Gundersen mener også at det kunne vært ønskelig med et skille mellom tjenester til kundegruppen som driver profesjonelt dyrehold på den ene siden og de som har smådyr uten kommersiell interesse på den andre siden.
Helge- og nattarbeid pluss de begrensninger det ligger i å være beredskap for øyeblikkelig hjelp er hovedbegrunnelsen for de pristillegg som kommer ved behov for veterinærhjelp utenom vanlige åpningstider. Gundersen sier det er viktig at kunder som kontakter vakttjenesten blir gjort oppmerksom på de ekstra kostnader som påløper ved å benytte tilbudet utenom vanlige åpningstider, men at det må være opp til den enkelte dyreeier å vurdere når det er naturlig å kontakte veterinær.
- Det skal være en veterinærberedskap og den skal være tilgjengelig for de som virkelig har behov, sier regionlederen og understreker at det vil være ekstra kostnader ved å benytte en beredskap som skal være tilgjengelig hele døgnet.

Det skal være en veterinærberedskap og den skal være tilgjengelig for de som virkelig har behov. (Foto: Pixabay)