
Ønsker mer kunnskap om dysleksi
Rundt 80 personer hadde funnet veien til Søgne seniorsenters lokaler onsdag kveld for å la seg informere om hjelpetiltak og innsats for mennesker med dysleksi. Åsne Midtbø Aas som er pedagog og arbeider for Dysleksi Norge gjorde et ekstra stopp hos Dysleksi Kristiansand og omegn før hun torsdag foreleser for studenter og lærere ved UiA.
Tidlig innsats
- Det er ekstremt viktig med tidlig innsats for å hjelpe barn som har dysleksi. Voksne som selv har dysleksi bør være ekstra på vakt ettersom det er betydelig større sjanse for at barnet også får det, sier Aas.
Pedagogen som selv har bakgrunn som lærer og rektor i tillegg til å være mor mener det er et paradoks at det er obligatorisk med opplæring om dysleksi for en optiker men ikke for en lærer.
Dysleksi Norge driver et utstrakt arbeide med informasjon primært til skoler og lærere.
- Dersom vi i dag oppdager dysleksi på et tidlig tidspunkt har vi mange moderne hjelpemidler og metoder som kan benyttes, men kunnskapen blant lærere om dysleksi er altfor dårlig og det blir derfor helt tilfeldig hvem som får hjelp, sier pedagogen.
- Dersom vi i dag oppdager dysleksi på et tidlig tidspunkt har vi mange moderne hjelpemidler og metoder som kan benyttes, men kunnskapen blant lærere om dysleksi er altfor dårlig og det blir derfor helt tilfeldig hvem som får hjelp, sier pedagogen.
Lokallaget fornøyd
Leder i Dysleksi Kristiansand og omegn Ragnhild Tønnessen er tydelig fornøyd med kveldens hovedgjest på Søgne Seniorsenter.
- Aas er virkelig kapasitet på dette området og vanligvis opptatt hele tiden. Vi var derfor heldige som fikk henne hit på en ledig dag mellom to viktige forelesninger for henne, sier Tønnessen til N247 onsdag kveld.
Onsdagens forelesning i Søgne var åpen for alle interesserte og lokalet var så godt som fullsatt da Tønnessen ønsket gjestene velkommen.

Nestleder Mariann Hagen og leder Ragnhild Tønnessen i Dysleksi Kristiansand og omegn arrangerte seminaret om dysleksi i Søgne onsdag kveld. (Foto: Jon Aamodt)

Det var bortimot fullsatt lokale på Søgne Seniorsenter under onsdagens forelesning om dysleksi. (Foto: Jon Aamodt)