Se bilder fra måneformørkelsen

Publisert

Grytidlig mandag morgen forsvant månen inn i jordens skygge og folk som var tidlig oppe kunne oppleve hele forløpet til en total måneformørkelse. Her lokalt, startet formørkelsen like etter klokken 04.30, mens den totale formørkelsen begynte klokken 05.41 ifølge nettstedet timeanddate.no.
Den totale formørkelsen varte i overkant av en time, og rett før klokken 09.00 mandag var hele seansen overstått for denne gang. 
Lenge til neste gang
Måneformørkelsen oppstår når jorda, månen og sola er på linje i verdensrommet og månen ligger helt eller delvis i skyggen fra jorda. I følge himmelkalenderen.com er det ikke før 31. desember 2028 vi igjen får anledning til å følge hele forløpet til en total måneformørkelse her på disse trakter. 
Rød måne mandag morgen. (Foto: Atle Trædal)
Månen på vei ut av jordskyggen tidlig mandag morgen. (Foto: Jon Aamodt)
Powered by Labrador CMS