Stengte ni arbeidsplasser

Publisert

Denne uken ble 24 byggeplasser og 41 virksomheter kontrollert fra Søgne i vest til Lyngør i øst. Flertallet av de kontrollerte virksomhetene som bygger i skjærgården følger regelverket, men alvorlige HMS-brudd hos enkelte aktører får a-krimsenteret til å reagere.  
A-krimsenteret i Kristiansand har den siste uken samarbeidet med Kystvakten om aksjon i skjærgården flere steder i Agder. På denne måten har a-krimsenteret fått mulighet til å kontrollere byggeplasser som uten båt ville vært fysisk utilgjengelig for kontrollmyndighetene. 
Slo ned på manglende HMS
De fleste av virksomhetene a-krimsenteret kontrollerte var registrert i mva-registeret og har medarbeidere som har arbeidskontrakter og HMS-kort i orden. Samtidig påla Arbeidstilsynet stans ved 9 byggeplasser på grunn av mangler med HMS.
- Slurv eller mangler med helse, miljø og sikkerhet ved byggeplasser er noe vi ser svært alvorlig på. Hos flere av de kontrollerte avdekker vi mangler ved verktøy som kan utgjøre en betydelig risiko for ulykker med alvorlig personskade, sier senterleder Øyvind Lorentzen, talsperson for a-krimsenteret i Kristiansand. 
Lorentzen er klar på at virksomhetene er pålagt å følge opp at HMS på byggeplasser ivaretas, og at byggherre har et ansvar for å sikre at ansatte har tilstrekkelig opplæring og disponerer fult forsvarlig og sikkert utstyr.
Stans
Under kontrollene vedtok Arbeidstilsynet stans i arbeidet hos flere av de kontrollerte virksomhetene som følge av manglende HMS. Det ble også reagert med overtredelsesgebyr hos flere av virksomhetene.
Skatteetaten arbeider nå med å sikre krav hos to av de kontrollerte virksomhetene som skylder merverdiavgift. I tillegg avdekket Skatteetaten er virksomhet som etaten anser å være helsvart, denne aktøren vil følges nærmere opp.
Forbrukerne må ta ansvar
- Det å ikke bidra til svart økonomi og sosial dumping er et samfunnsansvar og forbrukerne må ta sin del av ansvaret, sier Lorentzen. 
Han oppfordrer publikum som skal gjøre arbeid på hus og hytte i sommer til en enkel bakgrunnssjekk av firmaene de kjøper tjenester av.
Tips til forbrukere: hva du bør gjøre før du velger håndverker:
  • Sjekk om virksomheten er registrert i merverdiavgiftsregisteret  
  • Få et skriftlig tilbud på arbeidet som skal utføres, og avtal på forhånd til hvilken pris. Da står du sterkere i reklamasjons- og klagesaker  
  • Be om og sjekk gjerne referanser fra andre som har brukt virksomheten  
  • Be om faktura slik at du har en bekreftelse på hva du betaler for  
  • Betal via bank. Når man betaler for tjenester via bank, blir det vanskeligere å unndra skatter og avgifter  
  • Sjekk at arbeidstakere bærer HMS-kort
På www.handlehvitt.no finner du nyttige tips til hva du som forbruker kan se etter før du inngår avtale. Du finner også gode råd og en veileder for hvordan velge håndverker på skatteetaten.no/tettpa
Mange etater i sving
A-krimsenteret i Kristiansand består av Arbeidstilsynet, NAV, Politiet, Skatteetaten og Tollvesenet. Under kontrollene i skjærgården bisto også Kystvakten med transport.
Målet med kontrollene var å avdekke eventuelle brudd på lønns- og arbeidsvilkår, se nærmere på HMS på byggeplassene, urettmessig utbetaling av ytelser fra NAV og dessuten å avdekke unndragelse av skatt og merverdiavgift. Samtidig gir slike kontroller en god mulighet for a-krimsenteret til å gi aktørene nødvendig informasjon og veiledning. 
Fakta om aksjonen:
Deltakere: Arbeidstilsynet, NAV, Politiet og Skatteetaten. Kystvakten bistod med transport.
  • 24 kontrollerte byggeplasser
  • 70 kontrollerte arbeidere
  • To bedrifter skyldte merverdiavgift
  • 12 byggeplasser hadde mangler ved HMS
  • Arbeidet ved ni byggeplasser ble stanset av Arbeidstilsynet
Pressemelding fra A-krimsenteret i Kristiansand
Denne uka kontrollerte a-krimsenteret i Kristiansand over 40 byggeplasser langs skjærgården i Agder. (Foto: A-krimsenteret i Kristiansand)
Powered by Labrador CMS