Telegrafist Aaros markeres i Lyngdal

Publisert

Avduking av headset i bronse laget av Jan Sverre Hageland fra Mandal
DRAMATISK KRIGSMINNE MARKERES I LYNGDAL

Av Magne Haugland
Den 12. august 1943 ble de to Linge-karene Johan Fredrik Jakobsen Aaros fra Søgne og Tor Hugo van der Hagen fra Farsund omringet av 12 tyske soldater på Rudjordsheia i Kvås i Lyngdal, hvor de opererte en illegal radiosender. Telegrafist Aaros tok av seg headsettet han hadde på seg og tok lynraskt tollekniven fra baklomma og skar over strupen sin, for at Gestapo ikke skulle få tatt ham i live og torturere ham for å få navn  på motstandsfolk i distriktet. Van der Hagen fikk så vidt det var rømt unna tyskerne, og kom seg i sikkerhet til Sverige sammen med den lokale hjelpesmannen Johan Vegge.
Søndag 11. august blir denne dramatiske krigshendelsen markert både med naturlostur og en større minnemarkering inne på Rudjordsheia. Det blir avduking av hodetelefoner i bronse, slik som Aaros hadde på seg da han ble omringet og det blir minneord og kransnedleggelse ved en representant fra forsvarssjefen.
Turen starter ved gården Rudjord i Kvås klokka 10.45. Rudjord ligger 8,5 km nord mot Eiken fra den nye Presthøl-rundkjøringen på E39. Her vil guide for turen, Magne Haugland, orientere om motstandsredet på Rudjord. Turen fra Rudjord og opp til hytta på Rudjordsheia er ca 2 km, men er svært bratt. På den timeslange turen opp kleiva vil Haugland fortelle om operasjon Carhampton, som var bakgrunnen for at det våren 1943 ble etablert en hemmelig radiosender på Rudjordsheia av fire karer fra Kompani Linge.
Framme ved Rudjordsheia-hytta hvor senderen ble etablert, vil det bli matpause, før et drøyt timelangt minneprogram, ledet av Olav Vegge, starter. En messingkvintett fra Søgne vil spille og flaggvakter ved minnesteinen blir Fredrik Sverdrup Kjær og Tor Hugo van der Hagen (jr). Det blir samtale med barn til noen av Carhampton-soldatene, bl.a. Johan Aakre, samt med Rolf Smith Sunde fra Flekkefjord og Anne Marie Vegge – sistnevnte havnet selv på Gestapos hovedkvarter i Kristiansand, Arkivet, og fikk spørsmål om hun hadde gitt rasjoneringskort til ”Peder”, som var dekknavnet til Tor Hugo van der Hagen.
Ole Johan Sverdrup fra Søgne vil fortelle detaljert om hva som skjedde på Rudjordsheia denne dagen, da hans onkel døde her. Det blir minnetale og kransnedleggelse av oberstløytnant John Inge Hammersmark fra Forsvarets Spesialkommando (FSK). Deretter blir det avduking av et headset – hodetelefoner – i bronse. Dette skal festes til minnesteinen til Aaros som ligger like ved hytta, og vil være et symbol for den hemmelige kontakten med England og for det Aaros rolig tok av seg, like før han valgte å gi sitt liv i kampen mot nazismen. Bronse-headsettet er en gave fra historielagene i Lyngdal og Søgne, og er laget av bronsestøper Jan Sverre Hageland i Mandal.
Som avslutning vil Hans Fredrik Grøvan fortelle om sin far, som startet Milorg arbeidet i Lyngdalsavsnittet, men som måtte gå i dekning på Rudjordshei-hytta da Laudal-organisasjonen raknet høsten 1942.
For de interesserte fortsetter turen fra Rudjordsheia  ca 2 km inn til gårdene på Øysteinsland, hvor Aaros og van der Hagen oppholdt seg mye hos Isak og Bertine Øysteinsland. Her vil Sverre Vidringstad og Bjørn Håmpland fortelle, og det blir også stans på gården hvor Esther Øysteinsland, hushjelpen på Helle under krigen, kom fra. Fra Øysteinsland vil det, for de som ikke velger å gå ytterlige 2 km ned Øysteinslands-bakkene til Rudjord, bli satt opp en minibuss i gratis skytteltrafikk.
Arrangementet er et samarbeid mellom Lyngdal kultursenter KF, Søgne og Farsund kommuner, samt Lyngdal Historielag. I arrangementskomiteen har følgende sittet: Tor Engvoll, Olav Vegge, Torleiv Birkeland, Jan Seland og Magne Haugland.
Da denne dramatiske krigshendelsen ble markert i 2003, kom omkring 1000 personer inn på Rudjordsheia. Komiteen regner med stor oppslutning også denne gangen, og at mange vil hedre krigshelten Aaros og hans medhjelpere og få med seg den historiske av avdukingen av headsettet.
Komiteen oppfordrer de i Lyngdal som har flaggstang til å heise det norske flagget denne søndagen. Ved hytta på Rudjordsheia vil det bli salg av boka ”Minner fra krigen” og DVDen ”Mi bli skåden alle”. Komiteen minner om at folk må ta med seg mat og drikke i tursekken, og at det ikke er værforbehold.
Sist oppdatert 08.08.2013 klokken 10.55 av Nicolai Prebensen
Linge-telegrafist Fredrik Aaros (1911-1943) fra Søgne. (Foto: Utlånt fra Karl Sverdrup Lund)
Originalt headsett fra krigens dager, som nå er støpt i bronse og som skal avdukes på Rudjordsheia 11. august. (Foto: Magne Haugland)
Powered by Labrador CMS