
Tilbakeblikk på året som gikk, del 4
I følge den gregorianske kalenderen som vi her i Norge har benyttet siden 1. mars 1700, vil kommende mandag være siste dagen i året 2018. Før vi kaster oss over nyheter fra 2019, har redaksjonen i N247 laget et tilbakeblikk på noen av de mest leste nyhetssakene N247 har levert leserne i løpet av det siste året. Dette er den fjerde og siste tilbakeblikket på året som gikk.
I oktober toppet saken om invitasjonen til Idol-fest på Høllen Vest. En god nummer to var saken om at «den gamle puben» på Tangvall igjen skulle tilbakeføres til pub etter et kort mellomspill som kafé.
En god treer var artikkelen om oppstart av byggingen av den nye E39 som vi skrev 5. oktober, mens saken om Søgne kommunes advarsel til beboere i området rundt Tangvall om å koke drikkevannet etter at en kommunal ledning var gravd over, ble mye lest.
Alarm
Vi tar også med oss Kuhegre-alarmen som gikk på Tangvall 6. oktober. Kuhegre er en svært sjelden fugl på våre trakter og fugletittere fra fjern og nær fulgte fuglens vandringer på jordet til Terje Ø. Pettersen på Tangvall gård i nesten 14. dager før den tok vingene fatt, og ble senere observert på Lista. Om den fikk orden på «GPSen» etterhvert har vi ikke fått tilbakemeldinger på.
Brannkonstabel
I november var det saken om brannkonstabel Jeanett Smestad (21) som toppet leserstatistikken. Konstabelen flyttet til Lunde i Søgne for å bo i nærheten av brannstasjonen på Salemsveien. Opptaksprøvene ble bestått med glans, og 21-åringen er i dag en del av mannskapene til KBR Søgne og Songdalen.
5. november omkom en mann etter et sammenstøt med et vogntog på E39 like øst for Lohnelier.
Mer hyggelig er det at saken om Even Eikås, han med julehuset på Eikeveien, kom høyt opp på leserstatistikken etter en artikkel om forberedelsene til årets versjon av julelyspyntingen av foreldrenes hus.

Hyggelig for den ivrige gjengen på Tappen på Lunde er det at også saken om de senere års investeringer på Søgne Bilsenter fikk mange lesere.
I desember var det to alvorlige hendelser som toppet leserstatistikkene. En mann omkom på Repstadveien etter en trafikkulykke, og en mann ble funnet død etter en større leteaksjon i området Lunde.
Evens tenning av 36.000 julelys på foreldrenes eiendom kom også denne måneden høyt på leserstatistikken og Søgne Dykkerklubbs iherdige innsats blir også lagt merke til via

N247s «spalter». Den 3. desember feiret klubben hevingen av spøkelsesredskap nummer 1.000 i klubblokalene i Høllen med kake og kaffe.
Til slutt noen få tall:
Rundt 70 prosent av N247s lesere leser sakene på mobil eller nettbrett. I alt inneholder N247s database per 31 desember over 8200 artikler, og disse er lest like under 24 millioner ganger i løpet av vår snart seks år lange historie.
Vi ønsker alle våre lesere og samarbeidspartnere et riktig godt nytt år og lover å stå på like godt neste år som vi har gjort dette året.

Den eksotiske kuhegra som landet på Tangvalljordet 6. oktober skapte stor oppstuss blant fugleinteresserte fra fjern og nær i nesten 14 dager denne måneden. (Foto: Nicolai Prebensen, arkiv)

Even Eikås lyser opp foreldrenes hus i Eikeveien hvert år. Denne julen brukte han ikke mindre enn 36.000 lys for å sette folket i julestemning. (Foto: Nicolai Prebensen, arkiv)