Villige til å ofre regjeringssamarbeidet

Publisert

Vest-Agder Frp, med gruppeleder Christian Eikeland fra Søgne i spissen, vedtok søndag å stille et ultimatum for å få gjort noe med bompengeplanene på nye E39 fra Kristiansand til Lyngdal. På denne strekningen vil bompengeavgifter koste over 200 kroner.


Dette skriver fvn.no søndag ettermiddag.

Vil ha gjennomslag
Under fylkesårsmøtet fremmet Eikeland, gruppeleder i Kristiansand bystyre, Stian Storbukås og stortingskandidat Gisle Meininger Saudland et forslag om å si nei til regjeringssamarbeid hvis partiet ikke får gjennomslag for to krav: Mer penger til Nye Veier AS og mindre bompengefinansiering på europaveier.
Stortingsrepresentant Åse Michaelsen i Frp advarte mot et slik forslag og sa til årsmøtet at et slikt forslag kan føre til at partiet ikke blir med i et regjeringssamarbeid og at Vest-Agder Frp stemmer nei til å gå i regjering.
Ultimatum
Christian Eikeland sier til Fædrelandsvennen at dette er et ultimatum og skal partiet få gjort noe med bompenger må landsmøtet ta denne saken og ikke stortingsgruppa eller partiledelsen.
- Dette er en invitasjon til grasrota om å ta denne debatten, sier han til avisen.
Under årsmøtet snakket forslagsstillerne om hvor ubehagelig det er å sitte i regjering samtidig som det stadig dukker opp nye bomveier.
Christian Eikeland, gruppeleder i fylkestinget, vil stanse bompengefinansiering av nye E39. (Foto: Arkiv, Nicolai Prebensen)
Powered by Labrador CMS