
Frykter bråstopp i E39-utbygging
Leder i Transport- og kommunikasjonskomitèen Nikolai Astrup (H) frykter full stopp i bygging av ny firefelts vei fra Kristiansand til Stavanger dersom det blir regjeringsskifte etter valget 11. september.
- Selv om Arbeiderpartiet har sagt de vil fullføre påbegynte veiprosjekter, kan vi ikke ta dette som en selvfølge. Med den oppslutning Ap har i dag er de helt avhengig av støtte fra Senterpartiet, MDG og SV for å danne regjering. MDG vil kutte investeringer til vei med tre fjerdeparter og ha full stans i bygging av nye veier. SV signaliserer femti prosent kutt i veibygging og noe må disse partiene få for å støtte Støre. Da ligger samferdselssektoren lagelig til, sier Astrup til N247.
Han er bekymret for at det kan bli full stans i den veibyggingen som det etter hans mening nå er fullt fart i.
- Se på Oslo
- Vi ser på erfaringene fra Oslo hva Ap er villig til å ofre for å komme i posisjon, og jeg er redd mange kan bli overrasket dagen etter valget, sier han med tanke på et eventuelt regjeringsskifte.
- Denne veien vil bety utrolig mye for oss som bor litt lenger vest i fylket, og ikke minst for næringslivet. En reversering vil være en katastrofe, tilføyer Vest-Agders stortingsrepresentant Ingunn Foss (H).
- God distriktspolitikk
Også Høyres andre lokale stortingsrepresentant Norunn Tveiten Benestad understreker at veibygging er god distriktspolitikk. Hun viser til Arbeiderpartiets dårlige målinger foran valget og er bekymret for at at hele det store veiprosjektet kan gå på en bråstopp når samarbeidskabalen skal legges.
- Nye Veier har vært en revolusjon både når det gjelder omfang, kapasitet og effektivitet. De viser et helt annet ambisjonsnivå enn vi har sett noen gang. Alt dette kan nå settes på spill, sier Astrup.
- Kan bli forhandlingskort

- Vi står bak veibyggingen
- I et tilleggspunkt i programmet vårt står det at alle veiprosjekter som er igangsatt skal ferdigstilles. Også etter et eventuelt regjeringsskifte, sier ordfører Astrid Hilde (Ap) til N247 mandag ettermiddag.
- Arbeiderpartiet er helt klare på at ikke en krone skal flyttes fra veibygging og dette kommer vi til å stå på. Hvis vi skulle havne i den situasjonen at det er MDG som havner på vippen kan de jo velge. Enten en regjering med klimafornektere eller en regjering med klimaforkjempere.
- Når det er sagt har Høyre mye god miljøpolitikk, men etter min mening har ikke FrP det. FrP har bremsene på i miljøspørsmål. Velger MDG eventuelt å stå steilt kan ikke vi samarbeide med dem. Da blir alternativet fire nye år med borgerlig regjering, sier hun.
Hilde understreker at dette i utgangspunktet er et hypotetisk spørsmål, og valgresultatet vil vise hvordan forhandlingene etter valget blir.

MDG må velge En regjering med klimafornektere eller en regjering med klimaforkjempere, sier Arbeiderpartiets tredjekandidat fra Vest-Agder Astrid Hilde (Arkivfoto: Jon Aamodt).
Sist oppdatert 28.08.2017 klokken 19:45 av Nicolai Prebensen

Gruppeleder i Søgne Høyre Tom Løchen sammen med stortingsrepresentantene Ingunn Foss, Nikolai Astrup og Norunn Tveiten Benestad ved dagens E39 gjennom Søgne. (Foto: Nicolai Prebensen)