
Maja (7) selger egg til inntekt for kreftmedisin
Av Silje Brenne, Benedicte Andresen og Alexander Severinsen
Da mammas venninne fikk uhelbredelig kreft hadde Maja (7) en idé, hun skulle selge egg for å betale for Anne Lines kreftmedisin.
Innerst på Berge i Søgne har Maja Brenne (7) hendene fulle med dyrestell og salg av egg til sine mange prosjekter. Tidligere har inntektene gått til å utvikle dyreholdet, men etter hun fikk høre at mammas venninne trengte penger til å betale sin egen kreftmedisin var Maja klar; prisen per brett skulle økes og alle pengene skulle gå til å redde Anne Line sitt liv.

Spesiell glede
Maja har alltid hatt en helt spesiell glede og interesse for dyrene her på Berge, forteller en stolt bonuspappa Alexander Severinsen.
Maja har alltid hatt en helt spesiell glede og interesse for dyrene her på Berge, forteller en stolt bonuspappa Alexander Severinsen.
Hun var ikke gammel da hun alene gikk inn i hønsehuset og hentet egg for å selge til familie og venner. Etter hvert som inntektene har økt, har hun kjøpt nytt utstyr og dekker alle kostnader ved dyreholdet. I tillegg har hun arrangert et julebord for familien med overskuddet fra den lille eggbedriften.
Grusom beskjed
Mamma Silje Brenne sin gode venninne Anne Line Henriksen (40), har kjempet mot brystkreft siden september 2018. Legene har gjort en fantastisk jobb, og det har lenge sett ut til at Anne Line skulle vinne kampen over kreften. Da hun i juni i år fikk den grusomme beskjeden om at brystkreften har spredd seg til lever og skjelett var sorgen stor hjemme i huset på Berge.
Kreft rammer så vilkårlig og urettferdig, og det er vanskelig å forklare dette for barna når vi selv er helt knust, sier mamma Silje.
Gentest
Til tross for den nedslående beskjeden er det likevel håp. En gentest viser at Anne Line er en meget god kandidat for en medisin som har vist lovende resultater på den krefttypen Anne Line har. Medisinen er ikke godkjent i Norge, og derfor må familien Henriksen ta regningen på nærmere 1 million i året selv. Venner og familie har nå startet en spleis som i skrivende stund har samlet inn nær 600.000 kroner til medisin, og målet om å samle inn fire millioner kroner virker ikke så urealistisk likevel.
- Vi er helt overveldet og utrolig takknemlige over støtten fra familie og venner. Ennå mer overraskende er det at helt fremmede som har lest historien til Anne Line velger å gi penger til saken, sier Vibecke Fardal Marchmann, en av primus motorene for spleisen.
Vaktelegg
Hønene på Berge produserer egg som aldri før, og Maja leverer gjerne på døra i hele Kristiansand. Hun oppfordrer alle som har mulighet til å kjøpe egg og støtte spleisen. Maja kan også avsløre at hun om kort tid vil selge blå vaktelegg til inntekt for saken. Eggene kan bestilles av bonuspappa på 911 35 542. Brettet koster minimum 300 kroner, og samtlige inntekter går til Anne Lines spleis.
Du kan lese mer og støtte spleisen her.

Anne Line Henriksen (40), har kjempet mot brystkreft siden september 2018. Da hun i juni i år fikk den grusomme beskjeden om at brystkreften har spredd seg til lever og skjelett var sorgen stor hjemme i huset på Berge. (Foto: Privat)

Eggene Maja selger til en minstepris av kroner 300 per brett. (Foto: Privat)