
Marit takket av etter 33 år på «Tappen»
Omtrent samtlige ansatte, tidligere eiere, nåværende eiere og noen kunder, uten å være klar over det, feiret Marit Hommes siste arbeidsdag på «Tappen» på Lunde fredag ettermiddag. Hun har hatt stasjonen som arbeidssted i 33 år.
Alle «gjestene» hadde på forhånd samlet seg inne i dekkhallen før samtlige beveget seg inn i butikken hvor Marit ble stort overrasket mens hun som vanlig betjente kunder.
Klemmer
Det ble klemmer fra Tore Ramsland, og han sang på sitt sedvanlige vis også noen strofer for den kommende pensjonisten. Så satte «gjestebudet» seg ved bordene og hygget seg med «kjøbekage» og kaffe.
- Jeg må si at det har vært greit å være her på «Tappen». 33 år sier vel sitt, sa Marit og snudde seg mot Tore Ramsland.
- Det er vel ingen her på stasjonen som har kjeftet sånn på deg som jeg har gjort, sa hun lattermildt.
- Tja, svarte Tore, Gudny og jeg har også hatt våre runder, lo Tore høylydt og fortalte en historie om da Gudny hadde hentet han inne i dekklageret hvor han hadde sneket seg til en røyk.
- Det ble en frisk samtale, sier han.
- Litt vemodig
- Jeg er ikke trist over å forlate denne arbeidsplassen, men det er klart at det er litt vemodig. Jeg ble jo ansatt av Jan (Sødal, red.anm.) på åttitallet og har siden vært her. Stasjonen har jo utviklet seg enormt på disse årene, og jeg kan ikke huske at vi har hatt noen alvorlige konflikter på alle disse årene, fortsatte Marit.
Hun forteller at det ble «liv i leiren» da Tore ble ansatt i 2011.
Artikkelen fortsetter under bildet.
Også mannen til Marit Homme, Gunnar kom til «Tappen» for å feire overgangen til pensjonisttilværelsen til kona fredag ettermiddag. (Foto: Nicolai Prebensen).
- Han er enkelt og greit en fargeklatt, og holder vi han litt i ørene oppfører han seg som han skal, sier hun lunefullt.
Også mannen Gunnar Homme var med på feiringen og han og Marit hadde på forhånd diskutert hva de nå skulle gjøre når begge skulle være sammen på gården 24 timer i døgnet.
Garasjen
- Vi ble vel i grunnen enig i at det blir mye garasjejobbing på meg fremover, utbrøt han på sin klingende Setesdals-dialekt.
Sist oppdatert 28.09.2018 klokken 21:22 av Jon Aamodt

Marit Homme ble ansatt av Jan Sødal i midten av åttiårene da han hadde drevet stasjonen noen år. Han solgte seg ut våren 2011. (Foto: Nicolai Prebensen)

Marit Homme åpner "kakelaget" mens Tore Ramsland venter på tur. (Foto: Nicolai Prebensen)