
Skal teste 4.000 passasjerer i døgnet
Kommunen forbereder seg på åpnere grenser. Nå etableres testasjoner for bilister og gående som kommer i land i Kristiansand Havn fra danskefergene.
Av Børge Røssaak Nilsen, Kristiansand kommune
Fire brakker settes nå opp for å lage drive-thru testmuligheter. Når bilene kommer i land innenfor tollgjerdet skal de ledes i ett av fem spor forbi brakkene.
Hurtigtest
- Passasjerene sitter i bilene, og vil bli hurtigtestet av vårt personell. I løpet av 20 minutter skal de ha fått svar på sin test i SMS, sier rådgiver Øyvind Haarr i kommunen.
En tilsvarende hurtigtest-løsning vil etableres for dem som kommer til fots.
Haarr og havnekaptein Karl R. Danielsen er blant de mange som har gjort en stor jobb for å forberede sommeren.
Om lag 80 personer som er ansatt i kommunen, skal delta i testingen. Mange er midlertidig ansatt for å bidra til å ta unna trafikken som ventes å øke i sommermånedene. Hensikten er at hele prosessen rundt testingen skal ta maksimalt en time.
Ikke fri reising
Det er per i dag strenge regler for personer bosatt i utlandet som vil reise til Norge. Det er også strenge regler for nordmenn bosatt i Norge.
- Vi forholder oss til det regelverket som til enhver tid gjelder. Vi forbereder oss nå på at reglene for innreise til Norge blir lempet på, og vi kan få en betydelig økt trafikk, sier Haarr.
Det er altså nasjonale myndigheter som setter rammene for hva som vil gjelde rundt karantene og isolasjon for personene som kommer til Kristiansand og kjører i land i havna.
Kristiansand kommune har både internasjonal havn og flyplass innenfor sine grenser, og har dermed ansvar for å kunne ivareta regelverk for testing begge steder.
4.000 reisende
I planleggingen av arbeidet på Kristiansand Havn har en foreløpig tatt utgangspunkt i at opp mot 4.000 personer vil ankomme fordelt på fem ankomster.
- Det innebærer at båtene bruker om lag halvparten av normal kapasitet. Dersom de øker opp antallet passasjerer, skal vi håndtere det også, sier havnekaptein Karl R. Danielsen.
Danielsen og Haarr understreker at det er lagt stor vekt på at både de reisende og fergeselskapene skal oppleve minst mulig ulemper.
Reisende med fly
Når det gjelder ankomster med fly, er en godt i gang med planleggingen for testing på Kjevik. Den internasjonale rutetrafikken vil gjenåpnes og KLM har varslet at avgangene til og fra Amsterdam starter igjen fra slutten av juni.
- Vi har tatt imot charterfly i forbindelse med mannskapsbytte på cruiseskip. I den forbindelse har vi klart å få 360 personer gjennom hurtigtesting i løpet av en time, så vi skal være godt rustet på Kjevik også, sier Haarr.

Hurtigtesten som gir svar etter rundt 20 minutter. I løpet av de 20 minuttene skal de reisende ha fått svar på sin test i en SMS. (Foto: Børge Røssaak Nilsen, Kristiansand kommune)