
- Ikke bare Sol
- Vi har funnet skjelettmateriale fra i alt tre personer, sier forsker ved arkeologisk avdeling i Norsk Maritimt museum, Pål Nymoen. Det var i 1994 at Bentsen fant hodeskallen som er en del av det eldste skjelettmateriale fra mennesker funnet i Norge. Nå, 19 år senere fullføres arbeidet med å søke etter mere materiale.
Se tidligere sak her.Forsker og prosjektleder Pål Nymoen, og Kenneth Ødegaard i Sørlands Dykk og ROV tjenesten har allerede tilbragt en uke på holmen for å gjøre klart for utgravingene og det var sist torsdag at de fant en hodeskallebit som ikke passer de foregående funnene. - Det kan jo tyde på at det i alle fall har vært tre personer her, sier Nymoen. Riksantikvar Jørn Holme sier i en sak lagt ut på riksantikvarens egne hjemmesider mandag at etter utgravningene i 1994, 1995 og 1996 har man funnet rester etter tre til fem personer.
- At tre personer er "vasket" i land her inne i Hummervika er nok ikke veldig sannsynlig, men hva som er skjedd her for 8.600 år siden kan vi bare spekulere i, sier Nymoen.
Mandag startet hele teamet opp med å suge opp bunnmateriale fra bukta, og dette arbeidet skal foregå i de neste to ukene. Slamdybden i bukta er rundt 60 cm på det dypeste. I alt er fem personer involvert i det fysiske arbeidet på Hummervikholmen. Arbeidet foregår ved at en dykker graver og "støvsuger" opp massene til en sil, hvor Inger Margrete Eggum fra Kulturhistorisk Museum og praktikant og student Magnhild Husøy skiller ut eventuelle funn. Dykkerne Kenneth Ødegaard og Elling Utevik Vammer har jobben med å tilbringe dagene i vannet.
Når arbeidet er ferdig blir hele bukta til Bentsen fylt opp med skjellsand og Bentsen kan, etter 19 år, bruke bukta som han vil.

